BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Kandelabrar 15464366
nr 1546 4366
Kandelabrar
ett par, nysilver, Nyrokoko, Dufva. Höjd: 55 cm
Kondition: lös ljusarm, skadad
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.000 kr
måndag 5 juni 2023
kl 20:49:02
5/6 19:21:43
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.